Czy wiesz, że 11-ego listopada Kolumbijczycy też świętują dzień niepodległości?

Simon Bolivar

11-ego listopada 1811 roku Kartagena zadeklarowała niepodległość od Hiszpanii, jako pierwsze miasto w Kolumbii i drugie miasto (po Caracas w Wenezueli) w Ameryce Południowej. Święto to nie jest więc narodowym dniem niepodległości – ten wypada na dzień 20-ego lipca. Niemniej jednak Kolumbijczycy świętują oba dni, i 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

W temacie niepodległości warto wspomnieć o postaci Simona Bolivara, którego nazywają ‘El Libertador’, czyli ‘Wyzwolicielem’. Zapisał się on w historii całej Ameryki Południowej – wywalczył niepodległość dla Kolumbii, Wenezueli, Ekwadoru, Peru i Boliwii.

Po odzyskaniu niepodległości, w 1819 roku powstało państwo Gran Colombia, które obejmowało tereny dzisiejszej Kolumbii, Panamy, Wenezueli i Ekwadoru. Istniało ono do 1831 roku i jego pierwszym prezydentem był właśnie Simon Bolivar. Wielki bohater był też prezydentem Peru i Boliwii, która, jak nietrudno się domyślić, wzięła swoją nazwę właśnie od swojego wyzwoliciela.

 

 

W związku z tym, że Ekwador, Wenezuela i Kolumbia tworzyły razem Wielką Kolumbię, dzisiejsze flagi tych państw są do siebie bardzo podobne:

Od lewej flagi: Ekwadoru, Wenezueli i Kolumbii

Co oznaczają kolory na fladze Kolumbii?

Żółty – reprezentuje bogactwa ziemi kolumbijskiej, przede wszystkim złota

Niebieski – reprezentuje niebo, rzeki i dwa oceany które obmywają brzegi kraju. (Kolumbia jako jedyny kraj Ameryki Południowej ma dostęp do obydwóch oceanów – Atlantyku i Pacyfiku)

Czerwony – reprezentuje krew oddaną w walkach o niepodległość, ale również symbolizuje miłość, władzę i siłę

14 Shares